Miért lehet az, hogy egyes japánul beszélők tévesen „Mitsutoyo”-ként hivatkoznak a Mitutoyóra?

Ebben a cikkben kibogozzuk a nyelvi dilemmát övező apróságokat.

 

 


 

A római ABC eredete a rejtély kulcsát rejti magában.

 

Kétféle romanizáció létezik: a „Hepburn” rendszer és a „japán” rendszer.

 

A romanizálást eredetileg a rómaiak találták ki, hogy latinul írjanak a saját országukban, de az 1800-as évek végén erőfeszítéseket tettek, hogy ezt a romanizálást Japánban is elterjesszék. Ennek eredménye a Hepburn-rendszer, amely az angol kiejtésen alapul, és amelyben a „ツ” és a „シ” jeleket „tsu”-nak és „shi”-nek ejtik. Hepburn egy olyan személy neve, aki a romanizációt terjesztő szervezet tanácsadója volt.

 

Ezután következik a japán stílus, amely a japán értelmiségiek által a Hepburn-stílussal szemben kidolgozott írásrendszer neve. Egy japán személy alkotta meg a japán 50 hang alapján, így a „ツ” és a „シ” írásmódot „tu”-nak és „si”-nek írták. A japán stílus egyébként a „くんれいしき” (Kunreishiki) nevet kapta, miután 1937-ben egy kabinetrendeletet adtak ki a Hepburn és a japán stílus egységesítésére.

 

Különbségek a Hepburn és a Japán írásmód között, példával
Hepburn Japán
tsu tu
shi si
chi ti
じゃ ja zya
img01.png

„MITUTOYO” gravír az első hazai gyártású mikrométeren

A cég alapítása óta használt japán stílus maradványai

Térjünk vissza a vállalati logóra. A Mitutoyo 1936-ban sikeresen kezdett el mikrométereket gyártani Japánban. A cég termékein a japán stílusú cégnevet, „Mitutoyo”-t használják. Ennek valószínűleg nagy része volt a korabeli Japánban növekvő japán stílus támogatásának. A háború vége után, 1945-ben a Hepburn rendszer elterjedtebbé vált Japánban, de a Mitutoyo „tsu” betűje még mindig „tu”-nak van kiejtve, nem „tsu”-nak, ami a korszak emlékét idézi.
 


A Mitutoyo ikonikus motívuma

A Mitutoyo első védjegye egy japán stílusú, tök motívummal ellátott jel volt. 1936-ban, a Mitutoyo Manufacturing Company idején alakították ki. Mivel a „Toyo” a Mitutoyóban egy japán ember számára Toyotomi Hideyoshit juttatja eszébe, a motívum a Sennari tök volt – Hideyoshi lócrestje.

 

A jelenlegi vállalati logó 1987-es hivatalos bevezetéséig ez a tök motívum (pontosabban három tököt körülvevő jel) a cég logójával együtt volt használatban, és jelenleg is a cég címerének részeként használják az épületen, zászlókon stb.

 

A "gourd"  tök dekoratív elemként, ajándékként vagy funkcionális tárgyként voltak használatosak az ősi kultúrákban, egyes esetekben rituálékban vagy ceremóniákban is alkalmazzák, kifejezve belső vágyódásainkat.

1936

1938

1960

1975

1987


img_modal05.png

Mi a helyzet az „M” és „y” betűk vonalaival a logónkban?
 

Végül itt van még egy szórakoztató tény a logónkról. Észrevetted, hogy a „Mitutoyo” logóban az „M” és az „y” betűk jobb felső részén egy felfelé ívelő vonal található?

Ez a vonal éles kiemelést ad a vállalati logónak, és a cég precíziós mérőeszközök gyártójaként képviseli a magas szintű precizitást és technológiát.